Každá ves, jiný pes aneb inovace v okresních fotbalových soutěžích

V článku převzatém z Berounského deníku se dozvíte o nejzajímavějších změnách, které se odehráli v některých soutěžích.

Střední Čechy – Každá ves, jiný pes. Fotbalové soutěže se v jednotlivých okresech se už dávno nehrají podle jednotného střihu. Některé středočeské se po letošních předsezonních aktivech zařadily mezi většinu, nebo se naopak odlišily dalšími inovacemi. Deník vybral ty nejzajímavější.

Na Mělnicku musejí hráči v okresním přeboru a třetí třídě nově počítat s finančním postihem za žluté karty. Dostaneš čtyři žluté, klub zchudne o tři stovky, za osm o šest set a tak dále. Podobná praxe už funguje na úrovni krajských soutěží a také ve vybraných okresech.

Ještě před aktivem se na Mělnicku rozhodli, že v počtu účastníků nejvyšší okresní soutěže už nebudou vyčnívat. V přespříštím ročníku se tak po třech letech s šestnácti týmy vrátí k obvyklým čtrnácti.

Možnost hokejového střídání v mládežnických soutěžích, pro kterou se odhodlali na Kladensku, není pro některé sousedy už ničím neznámým. Co jinde zpravidla nemají, je nadstavba, kterou si kluby z Kladenska ve dvou nepříliš početných skupinách čtvrtých tříd prodlouží sezonu po dvoukolové základní části.

První čtyři týmy v tabulce si to mezi sebou rozdají dvoukolově o postup (body ze soutěže zůstávají) a zbývající čeká jednokolová část o konečné pořadí, přičemž v tomto případě body ze základní části nezůstávají. Úpravu většinovým směrem doznal v Kladně penaltový rozstřel. O bodu navíc rozhodne při remízovém výsledku pět kopů ze značky namísto dosavadních tří.

Když už padla řeč o hokejovém střídání, tak na Benešovsku neváhali tuto výhradu mládeže přiznat také mužům ve čtvrtých třídách. „Zkusíme to a věřím, že jsme natolik inteligentní, že to hráči s rozhodčími zvládnou,“ řekl k úžasu a připomínkám přítomných na aktivu předseda OFS Benešov Miroslav Garaja. Sudí, někdy i laici, tak nebudou vyplňovat střídání a do zápasu může naskočit plný počet hráčů, který se vejde do zápisu o utkání (18).

Zahrávání pokutových kopů po remízových zápasech, běžné od českých soutěží přes kraj až po řadu okresů, naopak u oddílů z okolí Konopiště těsně neprošlo. Z 62 jich hlasovalo 32 proti. Na Praze-východ zavádějí rozstřel zatím pouze do okresního přeboru. Proč pouze tam? „Protože utkání řídí tři sudí. Ve čtvrté třídě by to nezvládli. Chceme, aby to bylo regulérní. Uvidíme, jak se to osvědčí,“ objasnil sekretář OFS Prahy-východ Luboš Novák.

Většina zbylých okresů půjde do nadcházející sezony bez výrazných změn.

Autor: Luboš Kurzweil